Ризики

Ризики для розвідувальної діяльності полягають у виявленні, веденні і знешкодженні її співробітників та конфідентів, перехопленні розвідувальної інформації, встановленні намірів розвідки України спецслужбами іноземних держав, або іноземними злочинними, терористичними тощо організаціями.

Тобто ризик для розвідувальної діяльності України має симетричний прояв протилежної (позитивної) якості для опонента – іноземної контррозвідки та інших спецслужб. Відтак успіх останніх по відношенню до національних інтересів України зовсім не має корисного для нас значення. Досягати позитивного результату іноземна контррозвідка (державна або приватна) також може за рахунок громадян, установ чи організацій України під час їх перебування за кордоном.

Залучення вас до заходів іноземних спецслужб може відбутися завуальовано. Оперативні працівники спецслужб вміють працювати достатньо органічно і привітно, щоб не викликати підозри. Прохання вчинити незначну дію, або надати послугу, може обернутися подальшими наслідками: виконання бажаної дії, або створення умови затягнення вас до вчинення інших в цілях іноземних спецслужб. Слід розуміти, що ви не є вигодонабувачем чи суб’єктом незалежно від відношення до вас. Відтак обираючи позицію у подібних ситуаціях – майте на увазі, що ви можете завдати шкоди національним інтересам України.

Водночас варто розуміти, чи можете і який саме інтерес ви можете складати для іноземних спецслужб, щоб оцінювати ризики стати об’єктом. Однак не слід недооцінювати власної значимості, оскільки наявність громадянства, знайомих, житла – це вже ресурс який можна використовувати. Адже діяльність спецслужб як і будь-яка інша передбачає необхідних умов, тільки з тією відмінністю що зовнішньо все має виглядати органічно і правомірно. Робота спецслужб попри розвиток інформаційних технологій значно потребує людського ресурсу, як універсального і зв’язуючого компоненту у ланцюжках і комбінаціях заходів.

Інтерес іноземних спецслужб за кордоном до вас може обумовлюватися зокрема наступним:

  • володінням унікальної, цінної або секретної інформації;
  • наявністю доступу до цінних речей, документів чи приміщень;
  • наявність у вас знайомств, відносин з цікавими для спецслужб людьми;
  • наявність відчуття помсти людям, які складають інтерес спецслужб;
  • помітна роль у суспільно-політичному житті своєї країни;
  • наявність перспективи кар’єрного розвитку;
  • потреба у вас як виконавця певної ролі для оперативних завдань тощо.

Водночас слід розуміти, що надання пропозиції певній особі співпрацювати є ризиком самовикриття, що обумовлює доцільність підбирати належних кандидатів, які більш ймовірно надаватимуть згоду співпраці.

Супутні ознаки успішного вибору кандидата:

  • потреба вирішення фінансових потреб через скруту, або марнотратство;
  • потреба отримання політичного притулку;
  • потреба у працевлаштуванні, здобутті освіти;
  • вирішення питань перед законом;
  • потреба перевезення закордон близьких осіб;
  • нав’язливі потреби особистого характеру;
  • авантюризм.

Важливо: “Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, – карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої”. – Стаття 111 Кримінального кодексу України.