Розвідувальна діяльність через свою специфіку передбачає різного характеру перетини з особами (людьми, організаціями, установами), які можуть виступати об’єктом, інструментом або суб’єктом розвідувальної діяльності. Водночас потрібно розуміти, що попри свою таємничість і важливість для країни, громадяни мають права, обмеження яких можливе лише на підставах визначених законом.
Ваші конституційні права, обмеження яких можливе на підставі рішення суду:
- Особиста недоторканість. Порушення – кримінальна відповідальність.
- Таємниця спілкування. Порушення – кримінальна відповідальність.
- Недоторканість приватного життя. Порушення – кримінальна відповідальність.
- Недоторканість житла, володіння особи. Порушення – кримінальна відповідальність.
- Недоторканість права власності. Порушення – кримінальна відповідальність.
Зауважимо, що розвідувальна діяльність не передбачає збирання доказів, оцінку законності отримання яких надаватиме суд, також не передбачає інформування осіб про обмеження їх прав, а відповідно можливості їх захисту чи поновлення у суді. Більше того, фактично уся оперативна діяльність розвідки засекречена. Оскільки розвідувальні органи не є правоохоронними, мають відміні завдання і цілі, а керівництво, контроль і нагляд здійснюється іншим чином.
Вимагати дотримання цих прав іноземними спецслужбами суперечить логіці їх діяльності, тому у випадку виявлення таких фактів доцільно звертатися до правоохоронних органів. Інший випадок зі співробітниками національних розвідувальних органів, які зобов’язані для обмеження конституційних прав осіб на території України отримувати санкцію суду, що передбачатиме доцільність перевірки їх наявності. Однак враховуючи більшу кваліфікованість оперативних працівників і технічну оснащенність спецслужб, не слід очікувати, що недобрий пан, якого ви неочікувано застали вдома, виявиться саме розвідником.
Взаємодія з іноземними спецслужбами
Взаємодія громадян України з іноземними розвідувальними органами, зокрема шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України є злочином (державна зрада), відповідальність за яке складає позбавлення волі на строк від 12 до 15 років.
Права та рекомендації при контактуванні з вами іноземних спецслужб:
- ви маєте повне право не відповідати на підозрілі пропозиції, запитання;
- ніхто не має права примушувати чи схиляти вас до будь-якої взаємодії або надання послуг;
- ви маєте право взяти час на подумати, щоб негайно повідомити національну контррозвідку;
- ви маєте право порадитися з адвокатом для обрання способу вашого захисту;
- вам варто запам’ятати, зафіксувати ідентифікуючі ознаки особи, або засобів зв’язку які нею використовувалися.
- вам варто негайно повідомити контррозвідувальний орган про відому вам інформацію.
Взаємодія з розвідувальними органами України
Кримінальна відповідальність відсутня, натомість за законних підставах може сприяти захисту та реалізації національних інтересів України.
Відповідно до Закону України «Про розвідку» передбачена законна можливість конфіденційного співробітництва повнолітніх осіб з розвідувальними органами України (виключний перелік органів вказано вище). Співпраця передбачає:
- суворо конфіденційний характер;
- можливість компенсації витрат, винагороду, заохочення;
- можливість підготовки, перепідготовки.
Пропозиція допомогти державі здебільшого будь-кому не надходить. Потреба забезпечити мотивацію людини і її надійність в діяльності на межі закону передбачає доцільність звертатися до готових осіб за наявності супутніх чинників для впливу на вашу поведінку: патріотичні почуття, проблеми з законом, складна фінансова ситуація тощо. Попри це подібний крок необхідно робити зважено, враховуючи можливі наслідки у випадку виявлення вас іноземними правоохоронними чи спеціальними органами.
Вирішуючи допомогти державі, пам’ятайте про необхідність пересвідчитися у співпраці саме з розвідкою України.