Потенціал

Потенціал у сферах оборони, науки і техніки є об’єктом захисту контррозвідки.

Накопичення та реалізація країнами достатнього потенціалу в науці забезпечила їх успіх та відрив у багатьох сферах, вивівши їх економіки на інноваційний рівень. Однак прагнення опонентів у боротьбі за ресурси і добробут, при недостатньому рівні розвитку власної науки, штовхає їх до економічного шпигунства. Нині саме економічне шпигунство є ключовим полем роботи контррозвідок провідних, зокрема, європейських країн, які серед флагманів наукових галузей.

Розвиток науки і формування відповідного потенціалу, обумовлює в значній мірі загалом національну безпеку і економічну зокрема. Адже часто слугує перевагою для продуктів і умовою розвитку секторів, галузей економіки, що сприяє притягненню інвестицій.

Недостатня увага розвитку і збереженню власного наукового потенціалу призводить до відсталості економіки, а відповідно втрати країною економічної безпеки. Згідно інформації Стратегії економічної безпеки України, протягом 2010 – 2019 стан економічної безпеки оцінювався як незадовільний із погіршенням показників практично за всіма складовими до небезпечного рівня у 2012 та 2014 – 2015. Середнє значення рівня економічної безпеки за цей період становило 40 % – зона рівня незадовільного стану. У 2019 рівень економічної безпеки України становив 43 %, а за підсумками першого півріччя 2020 – 41 %.

Об’єкти захисту:

  • військово-промисловий комплекс;
  • важливі, провідні державні і приватні підприємства та науково-дослідні установи.

Ризики та загрози:

  • диверсії з боку Російської Федерації на стратегічних, оборонних підприємствах України;
  • шпигунство у науково-технічній, оборонній сферах;
  • вербування та переманювання висококваліфікованих та перспективних спеціалістів точних наук.

Завдання Служби безпеки України:

  • попередження, або виявлення та припинення шпигунства у науково-технічній, оборонній сферах;
  • попередження, або виявлення та припинення вербування висококваліфікованих спеціалістів іноземними спецслужбами.