Державна таємниця (секретна інформація) – вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Об’єкти захисту:
- секретна інформація “особливо важливо” – 30 років;
- секретна інформація “цілком таємно” – 10 років;
- секретна інформація “таємно” – 5 років.
Групи секретної інформації:
1. Сфера оборони: зміст стратегічних і оперативних планів, підготовку та проведення військових операцій; застосування систем озброєння; про винаходи, дослідження і розробку нових зразків озброєння; склад, завдання та матеріально-технічне забезпечення розвідувального органу Міністерства оборони України та зібрану і створену ним інформацію в результаті його діяльності тощо.
2. Сфера економіки, науки і техніки: запаси та обсяги постачання стратегічних видів сировини і матеріалів; про плани, обсяги добування, виробництва та реалізації окремих стратегічних видів сировини і продукції; операції, пов’язані з виготовленням грошових знаків і цінних паперів, їх зберіганням, охороною і захистом від підроблення; наукові, науково-дослідні, дослідно-конструкторські та проектні роботи, предметом яких є створення новітніх складних зразків озброєння; факт та предмет закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань тощо.
3. Сфера зовнішніх відносин: плани, вказівки делегаціям і посадовим особам з питань зовнішньополітичної і зовнішньоекономічної діяльності України, спрямовані на забезпечення її національних інтересів і безпеки; військове, науково-технічне та інше співробітництво України з іноземними державами, якщо розголошення відомостей про це завдаватиме шкоди національній безпеці України; експорт та імпорт озброєння, військової і спеціальної техніки, окремих стратегічних видів сировини і продукції; зміст секретної інформації, що отримується від іноземної держави чи міжнародної організації.
4. Сфера державної безпеки: особовий склад органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність або розвідувальну чи контррозвідувальну; засоби, зміст, плани, організацію, фінансування та матеріально-технічне забезпечення, форми, методи і результати оперативно-розшукової, розвідувальної і контррозвідувальної діяльності; про осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали на конфіденційній основі; систему урядового та спеціального зв’язку; системи та засоби криптографічного захисту секретної інформації, їх розроблення, виробництво, технологію виготовлення та використання; державні шифри, їх розроблення, виробництво, технологію виготовлення та використання.
Ризики та загрози:
- застаріла система збереження і захисту секретної інформації;
- кібератаки спецслужб Російської Федерації;
- шпигунство спецслужб Російської Федерації та недружніх країн;
- наявність агентури серед співробітників СБУ.
Завдання Служби безпеки України:
- охорона державної таємниці шляхом проведення комплексу організаційно-правових, інженерно-технічних, криптографічних та оперативно-розшукових заходів, спрямованих на запобігання розголошенню секретної інформації та втратам її матеріальних носіїв.
- здійснення контролю за додержанням порядку обліку, зберігання і використання документів, носіїв інформації, зібраної у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни;
- ініціювання перед державним експертом засекречування інформації та перевірка ініціатив держекспертів про розсекречування;
- перевірка громадян для допуску до секретної інформації та прийняття рішення щодо допуску;
- здійснення контролю стану охорони державної таємниці органами влади, установами, організаціями.
Спеціальний закон: Закону України “Про державну таємницю“