Правоохоронна діяльність — діяльність органів державної влади спрямована на попередження і припинення правопорушень та притягнення правопорушників до юридичної відповідальності, шляхом застосування заходів фізичного і юридичного впливу.
Види правоохоронної діяльності: забезпечення громадського порядку, оперативно-розшукова діяльність, досудове розслідування.
1. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ
Полягає в діяльності уповноважених органів державної влади щодо підтримання безпечного стану перебування людей в громадських місцях.
Уповноважені органи влади:
- Національна поліція України
- Національна гвардія України.
2. ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ
Полягає у системі гласних і негласних пошукових та контррозвідувальних заходів, що здійснюються із застосуванням оперативних та оперативно-технічних засобів для пошуку і фіксації фактичних даних про кримінальні правопорушення діяння окремих осіб та груп, розвідувально-підривну діяльність спеціальних служб іноземних держав та організацій з метою припинення правопорушень та в інтересах кримінального судочинства, а також отримання інформації в інтересах безпеки громадян, суспільства і держави.
Уповноважені органи влади:
- Служба безпеки України
- Служба зовнішньої розвідки
- Головне управління розвідки Міністерства оборони
- Управління державної охорони України
- Державна прикордонна служба України
- Національна поліція
- Державне бюро розслідувань
- Національне антикорупційне бюро України
- Бюро економічної безпеки
- Державна кримінальна виконавча служба
3. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ
Полягає у перевірці фактів, встановленні обставин та зборі доказів щодо кримінального правопорушення з метою захисту прав потерпілих та законності і притягнення виних осіб до відповідальності.
Уповноважені органи влади:
- Національна поліція
- Державне бюро розслідувань
- Національне антикорупційне бюро України
- Бюро економічної безпеки
Примітка: Служба безпеки України є органом контррозвідки, який у перспективі має втратити функцію розслідування злочинів.